Son Dakika Haberleri

HDP ’li Gergerlioğlu, vekilliğinin iadesi için Meclis ’e başvurdu

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekilliğinin iadesi için Meclis Başkanlığı ’na dilekçe vererek, kararın bir an önce Genel Kurul ’da okunmasını istedi.

HDP ’li Gergerlioğlu, vekilliğinin iadesi için Meclis ’e başvurdu

Anayasa Mahkemesi ’nin (AYM) hakkında “hak ihlali” kararı verdikten sonra 6 Temmuz ’da cezaevinden çıkan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, vekilliğin iade edilmesi için Meclis Başkanlığı’na dilekçe verdi.

Mezopotamya Ajansı ’nda yer alan habere göre, dilekçesinde 24 Haziran 2018 ’de Kocaeli Milletvekili seçildiğini hatırlatan Gergerlioğlu, seçilme süreci ve vekilliğinin düşürülme sürecine dair bilgilere yer verdi. Gergerlioğlu dilekçesinde, AYM ’nin 1 Temmuz ’da karara bağladığı başvuruyu hatırlattı. AYM ’nin kararında “seçilme ve siyasi faaliyete bulunma hakkının ihlal” kararı verdiğini anımsatan Gergerlioğlu, “Ayrıca anılan kararın bir suretinin bilgi amaçlı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderilmesine de karar verilmiştir. Bu karar uyarınca, milletvekilliğimin düşürülmesinin dayanağı olan ceza hükmünün tüm hukuki sonuçları ile birlikte ortadan kaldığı açıktır” diye belirtti.

BERBEROĞLU KARARINI HATIRLATTI

Gergerlioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında AYM ’nin verdiği kararı ve işletilen süreci hatırlattı.

Gergerlioğlu, dilekçenin devamında şu ifadelere yer verdi: “Bu nedenle, Anayasa Mahkemesi ’nin 1 Temmuz 2021 tarihli ve 2019/10634 bireysel başvuru numaralı kararının ve Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2021/229 E., 2021/232 K. sayılı kararının ivedilikle uygulanarak TBMM’de milletvekili olarak seçme ve seçilme hakkımı kullanabilmem için 17.03.2021 tarihli TBMM Genel Kurul Toplantısı ’nda alınan milletvekilliğinin düşürülmesi kararının bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına, bu karar nedeniyle oluşan tüm mali haklarımın iadesine, Meclis Genel Kurulunda ilgili kararların okunarak milletvekilliği görevime iade edilmeme karar verilmesini saygılarımla bilgilerinize sunarım.”

Ömer Faruk Gergerlioğlu verdiği dilekçeyle birlikte AYM ve Kocaeli 2 ’nci Ağır Ceza Mahkemesi ’nin verdiği kararların birer örneğini de Meclis Başkanlığı ’na sundu.

Anayasa Mahkemes’inin milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunda verdiği hak ihlali kararının örneği, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmiş, Gergerlioğlu AYM kararının ardından 6 Temmuz 2021 ’de tutuklu bulunduğu Sincan Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün ’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün ’e Destek Ol

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir