Son Dakika Haberleri

Türk birlikleri artık NATO komutasında değil

Türk birlikleri artık NATO komutasında değil

Haber Merkezi

NATO ’nun Afganistan ’daki görevi, resmi bir açıklama yapılmadan dün sona erdi. Alman haber ajansı dpa ’ya bilgi veren diplomat ve askeri yetkililer, Afganistan ’da şu anda NATO ’nun komutası altında hiçbir askeri birlik kalmadığını teyit etti.

Yetkililer, Afganistan ’da askeri varlığını sürdüren Amerikan ve Türk birliklerinin ise artık kendi ulusal ordularının emir komuta zincirine bağlı olduğunu kaydetti. NATO yetkilileri, Afganistan ’daki misyonun tarihindeki “en kanlı” askeri görevi olduğuna da işaret etti.

Resmi verilere göre ABD birlikleri Afganistan ’da geçen 20 yıl içinde 2 bin 300 ’den fazla, Alman ordusu da 59 kayıp verdi. NATO yetkilileri, misyonun sona erdiğinin resmen duyurulmamasının sebebi içinse operasyonel planın henüz yürürlüğe girmemiş olmasını gösterdi. Ancak bir diğer nedenin de ABD ’nin Afganistan ’daki askeri varlığının hâlâ sürmesi olduğu tahmin ediliyor.

NATO ’nun Uluslararası Güvenliğe Destek Gücü (ISAF) adlı askeri misyonu, 11 Eylül 2001 yılında terör saldırına hedef olan ABD ’nin talebiyle oluşturulmuştu. Misyon, Ağustos 2013 ’ten Aralık 2014 ’e kadar Taliban ’a karşı yürütülen operasyonlara destek verdi. Misyon, 2015 yılından sonra ise “Kararlı Destek” adıyla Afgan güvenlik güçlerinin eğitimine destek vermeye başladı.

Şu anda Afganistan ’da ABD ve Türkiye ’nin yanı sıra asker bulunduran bir diğer ülke de Norveç. Norveç birlikleri bir sahra hastanesinin işletmesini üstlenirken Türkiye de Kabil Havalimanı ’nın güvenliğini ve işletmesini sağlamaya talip.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün ’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün ’e Destek Ol

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir