Siyaset

Yurt arsasına özel okul yapımına tepki geldi

Antalya ’nın Konyaaltı ilçesinde Akdeniz Üniversitesi kampüsünden ayırılan ve Millet Bahçesi yapımı karşılığı TOKİ devri yapılan alanın satılarak üzerine lüks konut inşa edilmesinin ardından yeni bir skandal daha ortaya çıktı.

Konyaaltı ilçesi Arapsuyu Mahallesi ’nde yurt alanı yapımı için ayrılan arsanın TOKİ özel eğitim alanına çevrilmesine tepkiler sürüyor. CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ’nın 2022 Yılı Bütçe Teklifi ’nin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu ’na hitaben yaptığı konuşmada;

“Okulların, üniversitelerin açıldığı ilk günlerde sayısız, yüzlerce, binlerce öğrencimizin yurtta yer bulamadığı bir dönemde siz Akdeniz Üniversitesi gibi 60 bin öğrencinin bulunduğu bir bölgede yurt alanı olarak ayrılmış bulunan 23.802 metrekarelik bir taşınmazı hangi niyetle, hangi amaçla kime vermek için özel eğitim alanına çevirdiniz öğrenmek istiyorum. Bu yeri yurt alanı dışına çıkardıktan sonra da kime verdiğinizi takip edeceğim ve gerçeği ortaya çıkaracağız” dedi.

“KİME VERDİĞİNİZİ TAKİP EDECEĞİM”

Sayıştay raporunda öğrenci yurdu olarak kullanıma elverişli olmayan binaların kiralandığına dair bir tespitler olduğunu belirten Arı, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Sayıştay ’ın yurt olarak kullanılmasına uygun olmayan binaların yurt olarak kullanılmaya, kiralanmaya devam edildiği şeklinde görüşüne rağmen bakın, Antalya Konyaaltı ilçesinde Akdeniz Üniversitesi ’ne çok yakın bir alanda TOKİ tarafından 4108 ada 2 parsel sayılı taşınmaz imar planında yurt alanı iken, inşaat emsali de 1,20 oranında iken şimdi burada inşaat emsali 1,50 emsale çıkarılarak özel eğitim alanına çevrilmiştir.

23.802 metrekare ve Konyaaltı Belediyesinin de 490 metrekare hissesi bulunan bu taşınmazın plan tadilatının, ne Büyükşehir ne de ilçe belediyesine sormadan, Bakanlığınız tarafından plan tadilatı yapılarak yurt alanı olan bu alanın özel eğitim alanına çevrilmesinin anlamı nedir? Burada Bakanlık bütçenizin ilk sunumundan itibaren öğrencilerimizin yurtla ilgili yaşadığı sıkıntıların bu kadar yüksek sesle dile getirildiği ve okulların, üniversitelerin açıldığı ilk günlerde sayısız, yüzlerce, binlerce öğrencimizin yurtta yer bulamadığı bir dönemde siz Akdeniz Üniversitesi gibi 70 bin öğrencinin bulunduğu bir bölgede yurt alanı olarak ayrılmış bulunan 23 bin 802 metrekarelik bir taşınmazı hangi niyetle, hangi amaçla kime vermek için özel eğitim alanına çevirdiniz öğrenmek istiyorum Sayın Bakan.

Planında yurt alanı olarak ayrılmış bulunan bu yeri yurt alanı dışına çıkarmanızın hangi anlamı olduğunu ve çıkardıktan sonra da kime verdiğinizi takip edeceğim, sonuçta takip ettiğimizde de gerçeği ortaya çıkaracağız”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir